Ekonomické stavby referencie

Ekonomické stavby referencie

Ekonomické stavby referencie

Ekonomické stavby referencie

Myslieť na detaily sa oplatí

Pre väčšinu z nás je ťažké si predstaviť, čo všetko obnáša stavba domu od základov až po samotné zariaďovanie interiéru. Všetko si treba určite dobre premyslieť, aby dom čo najviac zodpovedal plánom a predstavám každého klienta. O svojej ceste od základov k vlastnému bývaniu nám porozprávajú manželia Kahovcoví.

Aké bolo Vaše pôvodné bývanie a čo Vás priviedlo na myšlienku zaobstarať si vlastný dom?
Bývali sme v paneláku na sídlisku. Náš byt má veľkosť 4+1, takže priestoru pre nás bolo dosť, ale túžili sme po dome. Najskôr sme premýšľali nad domom v rodinnej zástavbe so záhradkou a parkovacím miestom. Nakoniec zvíťazil variant samostatného rodinného domu. Chceli sme mať istou, že investícia do vlastného bývania sa nám maximálne oplatí.

Rozhodli ste sa využiť služby stavebnej spoločnosti, pretože ste mali obavy, či by ste mali na stavbu svojpomocne dostatok času?
Chceli sme, aby stavba prebiehala bez starostí a tie by určite stavba svojpomocne obnášala. Taktiež sme chceli bývať čo najrýchlejšie, preto bol dom na kľúč jedinou možnosťou.

Podľa akých kritérií ste stavebnú spoločnosť vyberali?
Rozhodovali u nás hlavne dobré referencie. Porovnávali sme tiež ponuky domov jednotlivých spoločností a v katalógu Ekonomických stavieb sa nám domy naozaj páčili. Navštívili sme teda pobočku ES a dobrý výber sa len potvrdil. Nič už potom nebránilo tomu, aby sme  pri druhom stretnutí podpísali zmluvu a začali sa tešiť, až bude dom postavený.

Mali ste predstavu o tom, ktorý dom z ponuky Ekonomických stavieb si vyberiete?
Typ domu sme zvolili na základe našich predstáv o vnútornom usporiadaní miestností. Vybrali sme si dom VIKTÓRIA a dohodli sa len na niekoľkých úpravách. Ako laici sme samozrejme nemali predstavu o tom, ktoré zmeny je možné realizovať a ktoré už nie, s ohľadom na statiku domu. Preto sme veľmi ocenili pomoc odborníkov Ekonomických stavieb, ktorí nám s úpravami poradili.

Potešilo Vás, že Ekonomické stavby vybavujú administratívu vrátane stavebného povolenia zadarmo?
Áno, vybavovanie administratívy je časovo veľmi náročné, a preto nám táto služba prišla vhod. To, že sme ju dostali zadarmo, bolo samozrejme veľmi potešujúce. Naše pracovné vyťaženie by sa s behaním po úradoch veľmi ťažko kombinovalo, takže by nám vybavovanie dokumentov zrejme trvalo oveľa dlhšie.

Mali ste vlastné finančné prostriedky a preto ste využili postupné splácanie ceny domu v závislosti na jednotlivých etapách jeho stavby?
Vzhľadom na to, že sme mali pripravené peniaze, za ktoré sme dom chceli postaviť, nemuseli sme sa zaťažovať vybavovaním pôžičiek alebo hypotéky. Veríme, že aj vďaka tomu sme ušetrili dosť času a starostí. Vždy po prevzatí určitej hotovej etapy stavby sme uhradili čiastku potrebnú na ďalšiu stavbu. Určite aj vďaka tomu realizácia prebiehala plynule a bez väčších ťažkostí.

Museli ste na stavbe niečo meniť, podľa rady odborníkov, ako ste pôvodne plánovali?
Ako stavba postupovala, sem tam sme operatívne riešili určité malé, či väčšie zmeny oproti pôvodnému plánu. V priebehu realizácie stavby Vám napadajú stále nové myšlienky a nápady, kde čo vylepšiť. V našom prípade najzásadnejšou zmenou bol výber kvalitnej strešnej izolácie a rozšírenie balkóna.

Sledovali ste stavbu domu aj mimo plánované preberanie jednotlivých etáp?  
Áno, pokiaľ to bolo možné, minimálne jeden až dvakrát týždenne sme stavenisko navštívili, aby sme sa uistili, že všetko prebieha tak ako má.

Teraz je už dom postavený. Ako sa Vám v ňom žije a zmenili by ste niečo?
S odstupom času, keď už v dome bývame, prichádzame na veci, ktoré by sme teraz zmenili. Hlavne z praktických dôvodov by sme ešte dispozične zmenili podkrovie. Zdanlivo zanedbateľná vec, ako je otváracie okno vo výklenku, by nám teraz uľahčilo vetranie v dome. Sú to veci, na ktoré človek narazí až počas bežného používania, ale na začiatku im nevenuje pozornosť. Napriek tomu sme ale v novom dome šťastní a sme radi, že sme sa do stavby vlastného domu pustili.

Viktória
4+1+G 92,8 138,2 POROTHERM Bramac Moravská
keramická dlažba plastové prefarbené oblôžková zárubňa + dýhované dvere tepelné čerpadlo

Ďakujeme za Ekonomicke stavby referencie


Katalóg rodinných domov zadarmo

Newsletter - odber novniek