Ekonomické stavby referencie

Ekonomické stavby referencie

Ekonomické stavby recenzia

Ekonomické stavby referencie

Zistili sme, že jednoducho patríme na vidiek

Manželia Horníkovci sa rozhodli pre stavbu rodinného domu na základe referencií Ekonomických stavieb po zhruba dvadsiatich rokoch života v meste. A to aj napriek tomu, že obaja majú profesie rýdzo mestské a zmena spôsobu života znamenala pre nich hlavne dochádzanie za prácou. Brno vymenili za pätnásť kilometrov vzdialenú malú dedinku. Dnes majú primerane veľký dom so záhradou, kde okrem nich našla nový domov aj ich dcéra a pes.

Aký bol hlavný dôvod, že ste vymenili ruch veľkomesta za tichý vidiek s vlastným domom?
“Obaja pochádzame z vidieka. To bolo to hlavné, čo nás ťahalo z mesta preč. Obaja  sme prišli do Brna v ranom veku, keď životný štýl mesta mladým ľuďom vyhovuje. Postupom času sme ale zistili, že to pravé prostredie pre nás je predsa len vidiek. A to i napriek strate určitých výhod, ktoré mesto poskytuje.”

Čo vás donútilo nechať si postaviť dom na kľúč? Mali ste k dispozícii pozemok, ale nemali ste dostatok času na stavbu svojpomocne? Alebo ste sa na ňu necítili?
“Pozemok sme nemali, museli sme si ho kúpiť. A v prospech stavby na kľúč hovoril nielen nedostatok času, ale aj naša vlastná neodbornosť v oblasti stavebníctva. Keby sme stavali sami, potrebovali by sme pomoc zo strany rodiny alebo priateľov. Ale skoordinovať potrebný počet pracovníkov by nebolo vôbec možné a to nielen časovo, ale aj vzhľadom k miestam ich bydliska.”

Pohrávali ste sa na začiatku s myšlienkou, či murovaný dom alebo drevostavbu?
“Samozrejme. Navštívili sme aj stavebný veľtrh v Brne a boli sme sa pozrieť aj na  prezentačné miesto vzorových stavieb vedľa brnianskeho výstaviska.”

Prečo nakoniec zvíťazil murovaný dom?
“Dôverujeme tradičnému materiálu. Od jednotlivých stavebných spoločností sme si vyžiadali katalógy, začali sme vyberať, pozreli sme sa aj na internet a to bola tá cesta, na ktorú nás priviedli referencie Ekonomických stavieb.”

Čím vás oslovili najviac?
“Prvý kontakt s Ekonomickými stavbami sme nadviazali pri návšteve stavebného veľtrhu v Brne. Zaujímali nás kritériá, ako napríklad cena, rýchlosť výstavby, možnosť vybavenia stavebného povolenia alebo kvalita stavebných materiálov. K tomu nám bolo ponúknuté vybavenie hypotéky a projekt v cene stavby. Dá sa povedať, že nás presvedčila celková prezentácia ale aj dlhoročné skúsenosti Ekonomických stavieb.”

Na prvé konkrétne stretnutie ste už prichádzali s jasnou predstavou, ako by mal váš dom vyzerať?
“Dá sa povedať, že sme v tom mali jasno. Mali sme už za sebou nezáväzné stretnutie so zástupcami Ekonomických stavieb na veľtrhu. Takže ďalšie rozhodovanie bolo jednoduché. Voľba padla na katalógovú ponuku domu Ekonomik s drobnými úpravami podľa našich želaní. Dom má štyri izby plus kuchyňu, rozloha je do 100 metrov štvorcových.”

Prekvapilo vás, keď vám Ekonomické stavby ponúkli vybavenie stavebného povolenia zdarma?
“To bolo pre nás naozaj príjemné prekvapenie. Ihneď sme ocenili úsporu času, ale tiež  energie, ktorú by sme museli vynaložiť na zhromaždenie potrebných dokumentov, prípadne na rokovania o veciach, ktoré sú mimo našich oborov a skúseností. Rovnako zážitky a skúsenosti našich známych, ktorí stavali nedávno, neboli s úradmi práve povzbudivé.”

Ako ste stavbu financovali? Využili ste niektorý z produktov Ekonomických stavieb, alebo  ste zvolili hypotéku, alebo ste mali svoje vlastné zdroje?
“Zobrali sme si hypotéku - to bol tiež jeden z hlavných dôvodov, prečo sme si vybrali na základe skúseností Ekonomické stavby: ponúkajú možnosť vybavenia hypotéky. To sme ako rodina s priemernými príjmami veľmi ocenili. Na začiatok stavby sme mali našetrených asi dvestotisíc korún, ktoré stačili ako záloha na základovú dosku. Všetko ostatné už riešila hypotéka.”

Nechali ste si pri spracovaní detailného rozpočtu radiť od ľudí z Ekonomických stavieb, alebo ste mali nejaké striktné požiadavky trebárs na druh strechy?
“V zásadných veciach sme si nechávali poradiť na základe skúseností Ekonomických stavieb. Zvlášť pri  voľbe materiálov hrubej stavby. Chápali sme, že parametre hlavných stavebných prvkov, ako je murivo, strecha, izolácia a podobne musí posúdiť odborník. Presvedčila nás fundovaná argumentácia pracovníkov spoločnosti”

Ako veľmi ste stavbu sledovali? Snažili ste sa na ňu dohliadať aj mimo plánovaných odovzdávaní jednotlivých etáp?
“Určite. Nebolo to však nijako plánované, skôr išlo o náhodné návštevy staveniska. Keď sme trebárs mali cestu okolo neho alebo počas víkendov pri  činnostiach na pozemku, ktoré so stavbou  nesúviseli. V priemere sme stavbu navštevovali trikrát za mesiac mimo plánovaných odovzdávaní etáp a mimo návštev za účelom podpisovania stavebného denníka a komunikácie so zástupcami remesiel.”
     
Teraz už bývate vo svojom vysnívanom dome. Čo vám nové bývanie prináša? Čo ste v meste  nemohli a teraz si to užívate?
“Nové bývanie nám prináša predovšetkým úzky kontakt s prírodou. S tým súvisí aj viac pohybu, ktorý súčasnému obyvateľovi mesta veľmi chýba. Dôležitý je tiež príjemný pocit z voľnejšieho vidieckeho priestoru, ktorý pomáha psychicky. Nesporná je aj zmena kvality bývania v rodinnom dome v porovnaní s nájomným bytom a zmena kvality životného prostredia.”

Ďakujeme za referencie Ekonomických stavieb

Katalóg rodinných domov zadarmo

Newsletter - odber novniek