Ekonomické stavby referencie

Ekonomické stavby referencie

Ekonomické stavby diskusia

Ekonomické stavby referencie

Bývanie u rodičov nahradil vlastný dom so záhradou

“Vlastniť dom so záhradou, to bol náš veľký sen už v dobe, keď sme sa zoznámili,” hovorí mladý pár pri spomienke na dobu, keď ešte bývali u rodičov. Predstava o samostatnom bývaní postupom času silnela a vďaka spolupráci a dobrými skúsenosťami s Ekonomickými stavbami nakoniec získala veľmi konkrétnu podobu - skutočný dom na vlastnom pozemku.

Čo predchádzalo bývaniu vo vlastnom rodinnom dome a čo bolo prvotným impulzom pre toto rozhodnutie?
Ako mnohé páry sme aj my pôvodne bývali u rodičov a snívali sme o vlastnom bývaní. Jediné, čo nás okrem financovania brzdilo, bol nedostatok stavebných parciel v meste, ktoré sme nechceli opustiť. Úplnou náhodou sa nám neskôr podarilo kúpiť pozemok neďaleko nášho pôvodného bydliska, ktorý nás súčasne nadchol svojou polohou. Nasledovalo listovanie v časopisoch, katalógoch a hľadanie na internete, pričom sme upresňovali budúcu podobu svojho domčeka a pátrali sme po firme, ktorá naše predstavy uskutoční.

Nelákala vás v čase plánovania stavby možnosť budovania svojpomocne?
Stavba svojpomocou nás veľmi lákala. Nielen preto, že nás mnoho priateľov  
z nášho blízkeho okolia presvedčovalo o nižších finančných nákladoch, ale aj preto, že máme v rodine veľa šikovných príbuzných, ktorí by určite radi pomohli. Z dôvodov časového vyťaženia v zamestnaní by však bolo možné stavať len počas víkendov a tým pádom by stavba samotná zabrala pravdepodobne niekoľko rokov. Zvíťazila tak možnosť stavať dom na kľúč.

Bolo z vášho pohľadu náročné nájsť stavebnú spoločnosť, ktorej by ste dôverovali a zverili jej  nielen svoje financie, ale aj predstavy?
Ponuka je v dnešnej dobe skutočne veľká a je z čoho vyberať. Dali sme preto predovšetkým na recenzie Ekonomických stavieb, ktoré sme si prečítali v časopisoch, venujúcim sa bývaniu, v stavebných katalógoch a na internete.

Kde ste našli referencie Ekonomických stavieb a čím vás presvedčili, že práve to je tá pravá spoločnosť?
Sme pravidelnými odberateľmi časopisu Môj dom a práve tam nás spoločnosť Ekonomické stavby svojími skúsenosťami zaujala na prvý pohľad ponúkaným spôsobom financovania, keď bola možnosť stavbu začať už pri zložení čiastky 5 643 EUR a ďalej pokračovať formou  mesačných splátok. V roku 2001 sme si nechali poslať firemný katalóg, o dva roky neskôr sme zašli do vtedajšieho sídla firmy vo Vyškove na Morave a tým sa vlastne spustila reťaz ďalších udalostí.

Oslovil vás priamo niektorý z projektov v katalógu, alebo ste mali vlastnú predstavu?
Našim predstavám najviac zodpovedal dom Zuzana, ktorý sme si vybrali zo zaslaného katalógu. Už v priebehu našej prvej schôdzky s manažérom projektu sme ale zistili, že by tento dom nebol pre náš pozemok rozmerovo vhodný. Zhodli sme sa spoločne na lepšie vyhovujúcom dome z rady Ekonomik N14. Ďalším, kto sa nám individuálne venoval, bol projektant, ktorý si vypočul naše želania a dispozične dom upravil podľa našich predstáv. Veľmi sme ocenili skutočnosť, že všetky stretnutia pred podpisom zmluvy prebiehali v mieste nášho bydliska, kde za nami manažér projektu s projektantom prichádzali.

Ako ste prijali ponuku na vybavenie stavebného povolenia zdarma?
Samozrejme sme túto službu uvítali. Bol to tiež jeden z dôvodov, prečo sme si Ekonomické stavby referencie vybrali. V období, keď sme sa rozhodovali, s ktorou firmou budeme spolupracovať, boli ES jedinou spoločnosťou, ktorá takto komplexne poňaté služby ponúkala.

Vo chvíľach zvažovania všetkých pre a proti, či sa pustiť do stavby vlastného domu, býva najväčšou brzdou otázka financovania. Ako to bolo vo vašom prípade?
Financovanie domu sme čiastočne hradili zo svojich úspor, časť bola riešená preklenovacím úverom zo stavebného sporenia, najväčší podiel potom pokryl hypotekárny úver. S výberom banky, v ktorej bola hypotekárna zmluva uzatvorená, nám tiež pomohli skúsenosti Ekonomické stavby. Vybavenie samotnej hypotéky sme si ponechali vo vlastnej réžii.

Započatiu stavby predchádza okrem iného aj spracovanie detailného rozpočtu. Do akej miery ste si nechali poradiť s výberom materiálov?
S projektantom i s manažérom projektu sme sa pravidelne schádzali a väčšinu stavebných materiálov, ako bol výber muriva, zvodov, okien či strešnej krytiny, sme samozrejme spoločne konzultovali. Iné, napríklad vybavenie kúpeľne alebo podlahy sme si riešili sami. Rozpočet nebol samozrejme uzatvorený na prvý raz, prešiel mnohými úpravami.

Sledovali ste rast svojho domu z diaľky alebo ste boli na stavbe častými návštevníkmi?
Pretože stavba prebiehala v mieste nášho bydliska, sledovali sme ju prakticky neustále.
Dochádzali sme tam takmer denne po návrate zo zamestnania. Spolupráca sa nám veľmi páčila.

Existuje ešte niečo, čo vášmu domu chýba, čo by ste chceli vylepšiť, zmeniť?
Náš vysnený dom je hotový, tým však pre nás práce na ňom a okolo neho nekončia, čo určite potvrdí každý majiteľ domu. Ďalším krokom ku krajšiemu bývaniu je obstaranie vnútorného vybavenia, čo bude otázka niekoľkých rokov, rovnako ako mnohé stavebné úpravy okolo domu vrátane vybudovania plotu a terasy. Najviac práce nás čaká asi v záhrade, ktorú sme si však veľmi želali.

Ďakujeme za referenciu Ekonomických stavieb

Katalóg rodinných domov zadarmo

Newsletter - odber novniek